o tańcu w teatrze i teatrze w tańcu

Zawirowany Izrael

1 komentarz

Żołnierze. Wdowy. Wojna. Smutek. Refleksja. Żal. Nadzieja.

Pierwsza scena spektaklu to scena Elwiry Piorun, tancerki Teatru Tańca Zawirowania. Wcale nie tańczy. Mówi. Wyraz po wyrazie. Każdy osobno, ale słowa tworzą całość. Ciemno, cicho, tylko jej głos niesie się po sali.

O żołnierzach i wdowach po żołnierzach

Tancerze snują opowieść pełną refleksji. Opowiadają o wojnie, która wszędzie jest coraz bardziej obecna, aktualna, prawdopodobna. Coraz częściej ma wpływ na życie nas wszystkich. Twórcy zastanawiają się nad ideą teatru w tym kontekście. Chcą wierzyć w to, że ten świat utopijny, teatralny, niby nierealny, stworzony na chwilę, obudzi reakcję w ludziach, uświadomi i być może, być może… zapobiegnie agresji, złości, nienawiści?

Dwie kultury i różne języki łączą tancerzy i bohaterów, składają poszczególne sceny w jedną całość. Od razu zauważam różnice między stylem polskim, a izraelskim. Wynikają z innych technik tancerzy, z różnych przyzwyczajeń ruchowych. Ale w tym spektaklu nie ma potrzeby zacierania tych różnic. Cel jest jeden. Mocny, zauważalny, silny przekaz. Pozwala ponieść się widzom. Na pewno nie pozostawi nikogo z pustką w głowie.

ido

Episodes of Soldiers and Widows, premiera w Teatrze Stara Prochownia, na zdjęciu: Elwira Piorun, Szymon Osiński, Ido Tadmor, Danit Bucksbaum (20.12.2015)/Fot. Katarzyna Chmura/ ŹRÓDŁO zdjęcia: oficjalny fanpage Teatru Tańca Zawirowania

Międzynarodowy projekt w warszawskiej Prochowni

Spektakl Episodes of Soldiers and Widows powstał we współpracy Teatru Tańca Zawirowania z Machol Shalem z Jerozolimy. Choreografię stworzył izraelski choreograf, tancerz i były dyrektor baletu izraelskiego – Ido Tadmor, którego w 2011 roku nagrodzono za osiągnięcia życiowe izraelską nagrodą Landau Prize. To nie jest pierwsza wspólna praca Elwiry Piorun i Ido Tadmora. Wcześniej można było obydwoje tancerzy oglądać w spektaklach Rust i Engage.

Do najnowszego przedstawienia dołączył  Szymon Osiński z Teatru Tańca Zawirowania oraz tancerki z Izraela: Danit Bucksbaum grająca na zmianę z Ofrą Idel, obecną dyrektorką Festiwalu Machol Shalem. Pierwszą wersję przedstawienia pokazali na festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania w czerwcu 2015 (mnie się nie udało). Premiera spektaklu odbyła się w Izraelu 1 grudnia 2015 (podczas festiwalu), a w Warszawie 19 grudnia 2015. Przedstawienie Episodes of Soldiers and Widows zrealizowano we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach projektu Zamówienia Choreograficzne 2015.

A.


Ido Tadmor – oficjalny fanpage

Teatr Tańca Zawirowania

1 thoughts on “Zawirowany Izrael

  1. Pingback: Scena Tańca Studio: 25-27 kwietnia | Napisane tańcem

Dodaj komentarz