o tańcu w teatrze i teatrze w tańcu

Festiwal Tańca Współczesnego SPACER: 30.04-3.05

Dodaj komentarz

 

Tym razem Kraków wzywa wszystkich miłośników, sympatyków i ciekawskich tańca! Ten, kto nie ma jeszcze planów na majówkę, albo chciałby je zmienić (może są tacy) powinien przemyśleć tę propozycję Krakowskiego Centrum Choreograficznego. Zapowiada się ciekawa impreza 😉

Mój rozkład jazdy

30 kwietnia 2016 o 19.00 na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury będzie można obejrzeć spektakl dyplomowy Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (oddział Krakowskiej PWST) – Out Cry. Oddaję głos tym, którzy najlepiej opowiedzą o przedstawieniu:

„Out Cry” nie jest deklaracją. Nie przedstawia żadnego punktu widzenia. Nie jest oświadczeniem ani lekcją. Nie jest ani fikcją, ani faktem. Nie jest ani o Tobie, ani o mnie. Nie odpowiada na pytanie kim naprawdę jesteśmy. To nie jest spektakl o relacjach, nie będzie w nim duetów. Brak w nim konotacji genderowych i seksualnych treści. Nie usiłuje być niczym nowym. Nie jest intelektualnym bełkotem. To nie jest konceptualne poszukiwanie przestrzeni w czasie. Spektakl nie jest zabawny, metafizyczny ani filozoficzny. Nie udziela odpowiedzi na ważne pytania i ich nie stawia. Nie jest rozrywkowy, nie będzie głosowania na najlepszego tancerza. Mimo to „Out Cry” jest w nas, istnieje w naszych ciałach i stał się naszym małym protestem. Wiemy, że nie zmieni świata, ale być może wzbudzi w nas jakiekolwiek emocje.

Źródło: materiały promocyjne Festiwalu SPACER

plakat out_cry.jpg

Plakat do spektaklu Out Cry/Źródło: materiały promocyjne Festiwal SPACER

Już 1 maja 2016 (tego dnia obchodzimy Święto Pracy) o 19.00 na tej samej scenie pojawi się Ruchomy Kolektyw z Warszawy z przedstawieniem Profanum w choreografii Kamila Wawrzuty. Zwracam uwagę (za twórcami i organizatorami), że spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych. Przeczytajcie opis spektaklu wyniesiony od autorów:

Spektakl Profanum jest światem tego co ludzkie, tego co się wydarza w zwyczajnym życiu. W tej historii człowiek jawi się jako istota samotna – zagubiona w świecie, zagubiona w sobie samej. Owa samotność to coś, na co człowiek jest niejako skazany. Nikt przecież nie może przeniknąć do wnętrza ludzkiego umysłu, tej najbardziej intymnej części nas samych.

Szansą przełamania owej samotności jest drugi człowiek – stykamy się z sobą, wchodzimy w różne relacje – pojawiają się uczucia przyjaźni, miłości, kontakt fizyczny, ale również złość, nienawiść, przemoc. Beztroskie zabawy przeradzają się w równie beztroskie okrucieństwo, seks, narkotyki, poszukiwanie coraz to nowych bodźców i wrażeń. Balansujemy na granicy pomiędzy miłością i potrzebą bliskości a okrucieństwem będącym nieodłączną częścią naszej natury. Będąc zagubionym w świecie łatwo wpaść w sidła własnego szaleństwa, które staje się tylko alternatywą dla szaleństwa innych.

Źródło: materiały promocyjne Festiwalu SPACER

profanum, fo. Kasia Bąba.jpg

Profanum, Ruchomy Kolektyw/Fot. Kasia Bąba/Źródło: materiały promocyjne Festiwalu SPACER

Ciekawskich odsyłam do recenzji przedstawienia We are not superheroes na moim blogu 😉 Doskonała okazja do bliższego poznania twórczości Zespołu przed owocnym spotkaniem na żywo. Zachęcam!

To dopiero początek atrakcji

O 20.00 wystąpi Pracownia Fizyczna z Łodzi ze spektaklem Ćmy w zbiorowej choreografii.

plakat Ćmy projekt Żaneta Górska.jpg

Plakat do spektaklu Ćmy Pracowni Fizycznejprojekt Żaneta Górska/Źródło: materiały promocyjne Festiwal SPACER

Jak twórcy tłumaczą swój utwór?

ĆMY to spektakl o grze, która płynnie przenika i miesza się z rzeczywistością. To igranie, żart, przebłysk, który może być szaleństwem i utratą kontroli. Co się dzieje, gdy odrzucamy wszelkie reguły, gdy może się wydarzyć wszystko? Kim jesteśmy wtedy, kiedy nie jesteśmy sobą? Czy jesteśmy zdolni zaryzykować dla samej przyjemności grania, dla dreszczu emocji? Gra w którą gramy to wybryk, oszustwo, destrukcja dla przyjemności. Gra, która jest w stanie unicestwić siebie samą. Ale utrata życiowej równowagi jest jedyną drogą do zmian i rozwoju.

Źródło: materiały promocyjne Festiwalu SPACER

Poznajcie Pracownię Fizyczną też w innej odsłonie – Powyżej nieba:

Nie wszyscy lubimy poniedziałki. Dla niektórych może to być jednak dzień pełen wrażeń! 2 maja o 19.00 Grupa Wokół Centrum z Krakowa pokaże swoje dzieło Płaczki w choreografii Agaty Moląg.

płaczki fot. Marcin Śmieszek (1).jpg

Płaczki, Grupa Wokół Centrum/Fot. Marcin Śmieszek/Źródło: materiały promocyjne Festiwalu SPACER

Zapraszam do oryginalnego opisu spektaklu:

Beksa.
Płacze-nie-becze!
Że aż tchu brak.
Takie życie.
Taki zawód.
Czasem po prostu nie chce się z nikim gadać.
Czasem ból jest zbyt silny.
Wszystko się już stało, tego już nie zmienisz.
Rycz!
I daj żyć innym.
Profesjonalnie. Na pokaz.
Lament. Histeria. Szloch.
Że och!
Martwisz się czasem czy „Twoje życie coś znaczy”? Co po sobie zostawisz? I kto za Tobą zapłacze? Nic się nie martw! Załatwi się. Takich. 

Źródło: materiały promocyjne Festiwalu SPACER

Koniecznie zobaczcie zwiastun przedstawienia:

Tego samego dnia zaprezentuje się kolejna grupa, która o 20.00 zatańczy spektakl In-Confort work in progress no. 2. Grupa Cia Du’k’to Company z Hiszpanii w zbiorowej choreografii. Swoje przedstawienie Zespół opisuje następująco:

Od snu do idei, od idei do projektu, od projektu do przygody, a poprzez przygodę do In-Confort. Jest to opowieść o drodze do niepewności, o podróży w nieznane, w głąb  intensywności i dyskomfortu. Albo też jak lubimy to nazywać: jest to droga ku odkrywaniu, rozwojowi, emocjom i witalności.

Projekt powstał podczas podróży do Europy i opiera swoją strukturę na potrzebie przełamywania codziennych barier,  by w ten sposób wprowadzać ważne zmiany i odkrywać nowe horyzonty.

Nasz codzienny komfort, sytuacje które powodują, że tak trudno zerwać nam tę niewidzialną nić łączącą nas z rutyną, a także wiele innych obciążających nas czynników staje się punktem wyjścia  do tej podróży, która odmieni nasze życie.

Przygoda ta prowadzi nas do nowego świata by dać nam możliwość odkrycia, byśmy mogli stworzyć nasz dom na kółkach, a wszystko to w otoczeniu nowych krajobrazów i nowych ludzi, którzy do nas dołączą.

In-Confort przedstawia doświadczenia jednego roku rezydencji, zebrane w całość z perspektywy czterech różnych punktów widzenia i wyrażone przez ruch. Ruch wyrósł wprost z cyrku i tańca. Oryginalna fuzja technik łączy w sobie umiejętności, postawy i emocje czterech artystów.

Źródło: materiały promocyjne Festiwalu SPACER

in confort.jpg

In-Confort work in progress no. 2, Cia Du’k’to Company/Źródło: materiały promocyjne Festiwal SPACER

Jeszcze więcej energii pojawi się o 20.45 – nie zabraknie ani zabawy ani emocji… Nadejdzie pora, by wziąć udział w JAM session!

Na jam taneczny z pewnością czeka niecierpliwie wielu uczestników, organizatorów, nowicjuszy oraz sympatyków Festiwalu. Będzie się działo… A raczej dopiero się zadzieje! Wszyscy chętni, ciekawscy, śmiali i wstydliwi powinni przyjść do Studia KCC i poddać się świetnej przygodzie ruchowej 😉

Wracamy na scenę

Następnego dnia (3 maja) o 18.30 rozpocznie się wieczór małych form scenicznych. Pojawią się laureaci nagród konkursowych z Krakowa, Warszawy, Gdańska, Budapesztu, Stuttgartu, Norymbergii i Jerozolimy. Organizatorzy podzielili wieczór na dwie części.

Część pierwsza to Etiudy bytomskiej reprezentacji gimnastyki artystycznej, której kolejność zamieszczam chronologicznie, zachęcając (oczywiście!) do zapoznania się z materiałami fotograficznymi, filmowymi oraz opisowymi 🙂

Inner place w choreografii i wykonaniu Dominiki Wiak:

Wewnętrzna wolność i bijąca z niej siła stała się największym impulsem twórczego działania. Ta krótka wypowiedz jest o chęci poszukiwania i zrywania ze starymi schematami.

Źródło: materiały promocyjne Festiwalu SPACER

Three Days of Snow w choreografii i wykonaniu Anny Mikuły oraz Darka Nowaka:

Wycinek z podróży, lub raczej przeprawy- pełnej szmerów, odgłosów, mgły i niejasności. Dwie osoby dosłownie złączone, lub jedna o różnych obliczach. Wspólny mianownik między damską i męską energią, lub dwa różne światy w umyśle schizofrenika.

Źródło: materiały promocyjne Festiwalu SPACER

KMachniewicz_2015_KCC_5edycja321Taniec_MG_7358_1200x800_100px.jpg

Three Days of Snow, Anna Mikuła i Darek Nowak/Fot. K. Machniewicz/Źródło: materiały promocyjne Festiwalu SPACER

Złota Rybka w choreografii i wykonaniu Dominika Więcka:

Pochwała samoakceptacji, uwielbienia życia. Manifestacja wiary w nadzwyczajność, unikatowość i niepowtarzalność każdego człowieka. Sprzeciw wobec poddawania się wpływom innych. Życie w zgodzie z samym sobą i z własnym ja.

Źródło: materiały promocyjne Festiwalu SPACER

fot. Robert Siwek.jpg

Złota Rybka, Dominik Więcek/Fot. Robert Siwek/Źródło: materiały promocyjne Festiwalu SPACER

Powtarzaj za mną w choreografii i wykonaniu Macieja Kuźmińskiego:

KMachniewicz_20140222_KCC_2014_321Taniec_MKuzminski_MG_1774_900x600_q100

Powtarzaj za mną, Maciej Kuźmińśki/Fot. K. Machniewicz/Źródło: materiały promocyjne Festiwalu SPACER

„Za precyzję choreografii i jej wykonanie; za spójną dramaturgię i świadomość każdego ruchu; za ciszę i bezruch; za humor, autoironię; za odwagę pozostania anonimowym i tajemnicę, która pozostała na scenie” – Edyta Kozak przyznając 1-szą nagrodę Jury

Chodź do pracy. Ożeń się. Miej dzieci. Płać podatki. Oglądaj telewizję. Podążaj za modą. Zachowuj się normalnie. Przestrzegaj prawa i powtarzaj za mną: JESTEM WOLNY.

Ten antykapitalistyczny manifest wraz ze stylizowaną maską Guy Fawkes’a został zaadoptowany przez liczne społeczne ruchy na całym świecie. Jednak historia pokazuje, że te protesty w których użyto masek by zachować anonimowość zazwyczaj kończyły się fiaskiem.

Źródło: materiały promocyjne Festiwalu SPACER

 

A na zakończenie Dominique w choreografii Macieja Kuźmińskiego i wykonaniu Dominika WięckaOdsyłam do mojej recenzji: Wieczór tańca w MIK-u (III)! Warto przeczytać, warto pójść 🙂

Coraz bliżej części drugiej. A w niej…

Anonymous w choreografii i wykonaniu Małgorzaty Mielech:

DSC_4709 M.Zakrzewski.jpg

Anonymus, Małgorzata Mielech/Fot. M.Zakrzewski/Źródło: materiały promocyjne Festiwalu SPACER

Street art to dziedzina balansująca na granicy sztuki i wandalizmu. Jest nieskrępowaną formą wypowiedzi, w której anonimowy twórca może wyrazić siebie nie zważając na komercyjne trendy, czy polityczną poprawność. Anonymous odzwierciedla subtelne połączenie pomiędzy rzeczywistością, a surrealizmem, pomiędzy codziennością, a eterycznością, scalając je w jedno. Spektakl, który podobnie jak sztuka ulicy jest niemożliwy do zdefiniowania.

Źródło: materiały promocyjne Festiwalu SPACER

Czas potrenować

Festiwal Spacer to oczywiście świetny czas na ukulturalnienie, pielęgnację duszy i (być może) zapanowanie nad emocjami poprzez sztukę. To również czas, by rozluźnić ciało lub napiąć mięśnie. By się rozciągnąć i nieźle zmęczyć 🙂 Warto się poruszać i rozruszać podczas warsztatów CIAŁOWANIE, które poprowadzą: Cia Du’K’To, Dawid Dec, Gosia Mielech, Jan Dudek i Sebastian Gębura. Pojawią się techniki tańca współczesnego, bboyingu, acrobatic circus movement i parkour na poziomie zaawansowanym, średnio zaawansowanym oraz OPEN. Absolutnie nie do przegapienia!

KMachniewicz_20150501_2015_KCC_SPACER_Warsztaty_MG_4200_1200x800_q100.jpg-2.jpg

Fot. K. Machniewicz/Źródło: materiały promocyjne Festiwalu SPACER

Uwieczniajmy taniec

W ramach Warszawskiej Platformy Tańca ruszył Klub Krytyki Tańca, którego uczestnicy biorą udział w warsztatach poświęconych pisaniu recenzji. Dla odmiany w Krakowie ruszą warsztaty fotografii tańca, których koncepcję i prowadzenie zawdzięczamy Katarzynie Machniewicz. Zajęcia bogate w teorię i praktykę! Chętni będą się uczyć między innymi obcowania ze światłem, sposobami obrazowania ruchu, wyszukiwania kadrów, chwytania dynamiki… lista zagadnień jest o wiele dłuższa. Oprócz spektakli uczestnicy dostaną możliwość fotografowania ludzi podczas warsztatów, artystów na scenie oraz w czasie prób generalnych. Zapowiada się intensywny, arcyciekawy czas!

spacer_grafika_rotator.jpg

Plakat festiwalowy/Źródło: materiały promocyjne Festiwalu SPACER

Majówka z tańcem

Pamiętajcie! Festiwal zaczyna się 30 kwietnia (sobota) i potrwa aż do 3 maja (wtorek). Bezpośrednim organizatorem wydarzenia jest Krakowskie Centrum Choreograficzne, dział Nowohuckiego Centrum Kultury, w którym odbędzie się większość planowanych spektakli.

Mam nadzieję, że wybierzecie się do pełnego wrażeń tanecznych, ruchowych i fotograficznych – Krakowa!

A.


Organizatorzy:

Nowohuckie Centrum Kultury

program Festiwalu Tańca Współczesnego SPACER, 5. edycja 2016

Program

Warsztaty

Organizatorzy

Poprzednie edycje

http://www.festiwalspacer.pl

Kontakt: kcc@nck.krakow.pl

Rezerwacja biletów:

Biuro Organizacji Widowni
tel. 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.P

Dodaj komentarz