o tańcu w teatrze i teatrze w tańcu

Teatr w kinie

Dodaj komentarz

Wszyscy opowiadają o kobietach. O kobiecej seksualności, o kobiecych wartościach, o odmiennej orientacji wśród kobiet. Wreszcie pewien człowiek wysłuchał mężczyzn. Ponad pięćdziesięciu. Mężczyzn zagubionych w swojej intymności, cielesności, wrażliwości… Mocną historię opowiedział w lekki sposób.

Fizyczność w tańcu

Loyd Newson jest dyrektorem artystycznym i liderem Teatru Fizycznego DV8, który cieszy się międzynarodową sławą. Idea ich twórczości zawarta jest w nazwie: DV8 – Dance and Video 8. Zespół powstał w 1986 roku w mieście Arsadmin w Wielkiej Brytanii. Tworzy go grupa tancerzy ruchem naśladująca rzeczywistość, uprawiająca taniec fizyczny. Czym tak naprawdę jest physical dance, physical theater? Trafny opis terminu pojawia się na stronie oficjalnej Polskiego Teatru Tańca z Poznania:

Taniec fizyczny łączy w sobie dynamikę, niezwykłą energię i siłę wewnętrzną, która napędza organizm do takiego wysiłku oraz zewnętrzną, prawidłowe używanie mechanizmów siłowych ciała, ruch z jednej strony bardzo fizyczny, a z drugiej – jednocześnie – jak najbardziej duchowy i intelektualny – tłumaczy na swojej stronie internetowej Polski Teatr Tańca z Poznania.

Opowieść o Johnie

Newson miał okazję porozmawiać z ponad pięćdziesięcioma mężczyznami. Z pewnością nie były to rozmowy ani łatwe ani przyjemne. Pomiędzy reżyserem a pytanym mężczyzną zrodziły się szczere dialogi dotyczące seksu, pełnego porażek życia, miłości. Choreograf zadawał kłopotliwe pytania, drążył niewygodne tematy. Jednym z rozmówców był tytułowy John. To jego historia stanowiła clue spektaklu, wieńczyła resztę opowieści, posłużyła jako baza do konstrukcji przedstawienia.

Główny bohater od lat poddawał się przestępczości. Wychował się w rodzinie, w której wszelkie normy moralne były mocno zachwiane. Zanim trafił do domu dziecka, był świadkiem gwałtów ojca oraz wielu kradzieży matki. Wciągnięty w świat narkotyków, samotny, bezrobotny przez większość życia, walczący o przetrwanie każdego dnia, otarł się o bezdomność, nie potrafił ułożyć sobie żadnej relacji. Gdy poczuł chęć zmiany, niedużo udało się naprawić…

2. DV8 JOHN - Andi Xhuma and Ian Garside. Photo by Laurent Philippe.

John, autor i reżyseria John Newson/Źródło zdjęcia: materiały prasowe Multikino/ National Theatre Live: John

W pracy Newsona dowiadujemy się wiele o świecie, którego w ogóle nie znamy, który jest nam zupełnie obcy. W recenzji z Festiwalu Impulstanz w Wiedniu, spektakl John uznano za kontynuację wcześniejszego przedstawienia: Can we talk about this? podejmującego kwestię wielokulturowości w naszym zachodnim świecie. Tworząc następny projekt, Newson po raz kolejny zrewolucjonizował taniec, nadając mu szczególnych powiązań między teatrem fizycznym a teatrem dosłownym.

Na czym polega fenomen DV8?

Na fanpage’u DV8 pojawiają się informacje dotyczące genezy powstania Teatru oraz specyficznego sposobu pracy, który polega na ciągłym podejmowaniu ryzyka, zarówno estetycznego, jak i fizycznego. Tancerze notorycznie łamią bariery pomiędzy tańcem a teatrem. Jasno komunikują się między sobą. Są niepretensjonalni w sposobie okazywania uczuć na scenie. Motywuje ich artystyczna inspiracja oraz ciągła potrzeba kreowania. Siła Teatru tkwi w filmie oraz video, na które artyści przenoszą ruch. Pokazują role i relacje mężczyzn oraz kobiet w społeczeństwie.
Teatr Fizyczny DV8 tworzą ludzie, których można nazwać wspólnym mianem aktorów-performerów-tancerzy-ruchowców. W spektaklu John wystąpili: Taylor Benjamin, Lee Boggess, Bariel Castillo, Ian Garside, Ermira Goro, Garth Johnson, Vivien Wood oraz Andi Xhuma. W rolę Johna wcielił się Hannes Langolf, który zaprezentował jednoczesny kunszt słowa oraz ruchu. Zdania wypowiadał na jednym poziomie. Zazwyczaj pozbawione emocji, częściej przenikały do ciała. W powtarzający się, neutralny sposób opowiadał zarówno o śmiesznych zdarzeniach, jak i o ciężkich doświadczeniach. Ruch towarzyszył prawie każdemu słowu. Wypływał z każdej wypowiedzianej głoski. Niekiedy był zupełnie sprzeczny z wyrazami wyrzucanymi z ust bohatera.

John jako nowa przestrzeń 

W tym spektaklu słowo silnie współgra z ruchem. Artyści mówią przez cały czas trwania spektaklu. Jednocześnie prawie nie przestają się ruszać. John to typowy teatr słowa oraz typowy teatr tańca. Ruch i słowo są nierozłączne. Poszczególne wyrazy zastępują muzykę, nadają rytm oraz tempo ruchowi, który stworzony jest pod słowo. Muzyka w tym przedstawieniu buduje odpowiednią atmosferę oraz wywołuje emocje, niekiedy sprzeczne. Przykładem może być scena, w której rytmiczny, wesoły, klubowy utwór w tle, podkreśla opowieść o wolnym seksie bez zabezpieczeń.

W spektaklu Newsona wykorzystano typową teatralną symbolikę tkwiącą w każdym szczególe. Ciekawy zabieg zastosowano we fragmencie, w którym bohater przypomina sobie wszystkie kobiety, które spotkał na swojej drodze. Ich charaktery rysują różniące się stylem, kolorem i fasonem sukienki, wieszane przez mężczyznę kolejno na wieszakach spadających z sufitu. Reżyser zastosował o wiele więcej teatralnych gagów, których nie sposób opowiedzieć. Wraz z tancerzami wprowadził ciekawe rozwiązania choreograficzne, zaskakujące, niebanalne, oparte na wieloletniej pracy nad techniką taneczną.

Artyści wspólnie zastosowali mnóstwo skomplikowanych partnerowań, w których płynnie przenikali się między sobą. W ich działaniach nie widać było trudu, żadnego wysiłku. Sekwencje ruchowe opanowali do perfekcji. W niezauważalny dla widza sposób potrafili zapanować nad oddechem, mówić i tańczyć jednocześnie.

8. DV8 JOHN - Hannes Langolf. Photo by Laurent Philippe.

John, autor i reżyseria John Newson/Źródło zdjęcia: materiały prasowe Multikino/National Theatre Live: John

Retransmisję spektaklu można było zobaczyć dzięki współpracy British Council z Multikinem, którzy wyemitowali cykl National Theater Live. Na oficjalnych stronach obu instytucji dostępny jest szczegółowy program wszystkich spektakli z cyklu Scena brytyjska na dużym ekranie, których retransmisje można zobaczyć w sieci kin Multikino w całej Polsce.

 

A.


 

Polski Teatr Tańca

Oficjalna strona internetowa DV8 Oficjalny fanpage National Theater Live – Brytyjski teatr na dużym ekranie w Multikinie

Źródło zdjęcia: Multikino

Dodaj komentarz